Burgerparticipatie binnen het ministerie van JenV
Projectnummer | 3545 |
---|---|
Type | Startend onderzoek |
Samenvatting
De overheid staat in dienst van haar burgers. Tegelijkertijd hebben burgers in de praktijk relatief weinig invloed op wat de overheid doet. Dit kan zorgen voor een afstand tussen overheid en burger. Ook kan het leiden tot een gebrek aan onderling vertrouwen. Dat is van invloed op de legitimiteit en slagvaardigheid van de overheid. Bovendien verhoogt het de kans op polarisatie in de samenleving en op meer agressie tegen de overheid. In extreme gevallen draagt het bij aan dat burgers zich aan het gezag van de overheid onttrekken.
Een mogelijke oplossing is het betrekken van burgers bij (de ontwikkeling van) overheidsbeleid: burgerparticipatie kan de afstand tussen openbaar bestuur en burgers verkleinen en het onderling vertrouwen vergroten.
De afgelopen jaren lukt het de Rijksoverheid nog te weinig om burgers te betrekken. Dit onderzoek moet helpen om burgerparticipatie door het ministerie van Justitie en Veiligheid (JenV) toe te passen.
Binnen het onderzoek wordt eerst verkend welke vormen van burgerparticipatie in potentie door JenV kunnen worden toegepast en welke wetenschappelijke onderbouwing er is voor een effectieve inzet ervan. Daarna worden (inter)nationale ervaringen met burgerparticipatie verzameld en worden belemmeringen en mogelijke oplossingen bij JenV geïnventariseerd. Vervolgens zullen concrete handvatten worden opgesteld om burgerparticipatie binnen JenV te stimuleren.
Dit is nog een voorgenomen onderzoek. We zullen het aangeven als het onderzoek daadwerkelijk van start gaat.